Home Projects Philosophy Hobbies About Me Updates

Zrób Sobie Wiki

Zrób sobie wiki

Zawsze chciałeś mieć swoje wiki? Powiem Ci jak takie postawić i specjalnie się przy tym nie zmęczyć.

Wiekszość wiki to niewielkie, otwarte (bez loginów) repozytoria artykułów i dyskusji, stworzonych wspólnie przez jakąś społeczność (i pewną ilość anonimowych "dawców"). Wiki to wieczna "praca w toku", nigdy nie jest dokończona. Większość stron wiki jest także bardzo prosta pod względem technicznym, często zostały zainstalowane w ciągu zaledwie kilku minut – i tak już zostały. Automatyzacji najczęściej nie ma żadnej – bo łatwiej jest wszystko robić "ręcznie", szczególnie, gdy nie bardzo jeszcze wiadomo co będzie potrzebne.

Oczywiście każdy słyszał o Wikipedii, ale ona jest nietypowa i nie będziemy się tutaj nią zajmować.

Dziwomuza

Istnieje bardzo dużo różnych "silników" wiki (czyli tego, co tak naprawdę instalujesz). Ja wybrałem Oddmuse, bo jest prosta, funkcjonalna, dobrze pasuje do "Drogi Wiki" (the Wiki Way) oraz, co nie jest bez znaczenia, jest niesamowicie łatwa do zainstalowania. Właśnie na tym silniku sto strona, którą niniejszym czytasz.

Składniki

Logo Oddmuse|http://oddmuse.org

Przygotowanie

Zaczynamy od zdobycia informacji na temat tego, jak na naszym serwerze ustawia się skrypty CGI. Powinno być gdzieś w FAQ, a jak nie, to trzeba przycisnąć administratora. Zazwyczaj wystarczy po prostu plik ze skryptem nazwać odpowiednio (na przykład wiki.cgi), umieścić w swoim katalogu domowym, w podkatalogu public_html/cgi-bin i nadać mu odpowiednie prawa (poleceniem chmod a+rx ~/public_html/cgi-bin/wiki.cgi). Teraz wpisujemy w przeglądarce adres naszego skryptu (na przykład coś w rodzaju http://nazwaserwera/~nazwaużytkownika/cgi-bin/wiki.cgi) i patrzymy, czy działa. Jak nie działa, to zaglądamy do FAQ ponownie i myślimy co zrobiliśmy źle.

Jeśli działa, to musimy jeszcze ustawić katalog, w którym nasza wiki będzie trzymała strony. Edytujemy nasz skrypt i przewijamy aż do napisu:

# == Configuration ==

Dopisujemy pod nim nastepującą linijkę:

$DataDir = '/home/nazwauzytkownika/wiki';

Oczywiście ścieżkę /home/nazwauzytkownika/wiki zastępujemy taką, pod którą chcemy trzymać nasze strony. Teraz wgrywamy nasz skrypt na serwer (jeśli edytowaliśmy go lokalnie) i znowu sprawdzamy, czy nasza wiki działa. Powinna działać.

Teraz czas na konfigurację. Wgrywamy ją do katalogu naszej wiki (czyli tego, który własnie przed chwilą wpisaliśmy w głównym skrypcie), do pliku o nazwie "config". Powinien mieć on mniej więcej taką zawartość:

$SiteName  ='costam'; # Jak sie nasza nowa wiki nazywa?
$CookieName='costam'; # Jak ma byc nazwane ciasteczko?
$HomePage  ='costam'; # Jak ma sie nazywac pierwsza strona?
$AdminPass ='haslo';  # jakie haslo chemy uzywac do zarzadzania?
$NewText   ='pusto';  # Tekst na pustych stronach.
$RCName    ='OstatnieZmiany'; # Nazwa strony z ostatnimi zmianami.
$LogoUrl   ='http://adres-logo'; # Adres obrazka z logo.
$StyleSheet='http://adres-css'; # Styl strony (patrz nizej).

Opis innych opcji można znaleźć na stronie Oddmuse. Po wgraniu naszej konfiguracji sprawdzamy oczywiście, czy działa.

Przyprawy

Oddmuse sama w sobie jest bardzo prosta, posiada tylko podstawowe i najbardziej przydatne funkcje wiki. Jest jednak niezmierzone morze modułów, które rozszerzają możliwości tego silnika – w zalezności od potrzeb. Moduły wgrywamy do katalogu "modules" w katalogu naszej wiki. Niektóre z nich mogą wymagać dodatkowej konfiguracj – jest to zazwyczaj opisane na stronie danego modułu lub wewnątrz samego pliku.

Szczególnie polecam moduł http://www.oddmuse.org/cgi-bin/wiki/Polish, który zmienia wszystkie angielskie napisy na polskie. Jest też oczywiście wersja chińska, jak ktoś lubi ;)

Wygląd jest oczywiście także bardzo ważny. Domyślny wygląd Oddmuse nie powala na kolana. Można wręcz powiedzieć, że jest ascetyczny. Aby temu zaradzić, można użyć jednego z wielu istniejących styli, albo stworzyć swój własny, unikalny (każdy, kto ma nieco doświadczenia z tworzeniem stron WWW powinien sobie bez problemu z tym poradzić). Adres wybranego (lub stworzonego przez nas) stylu wpisujemy w konfiguracji pod $StyleSheet i gotowe!

Smacznego!